Сім арсенальних новинок нонфікшну
Під київський «Книжковий арсенал» видавці традиційно готують багато новинок на всі смаки: художня література, нонфікшн, дитяча література – ілюстрована і не дуже. На щастя, український ринок не той, що був років десять тому, відповідно про всі новинки в одній оглядовій статті не напишеш. Оскільки наш ресурс прагне розвивати критичне мислення, то ми вирішили сконцентруватися саме на нонфікшні і підібрали сімку видань, що варті уваги і ознайомлення.
![](https://uchoose.uacrisis.org/wp-content/uploads/2019/05/ART_0678.jpg)
Серед новинок від українських авторів привертає увагу книга Тараса Лютого «Пригоди філософських ідей західного світу» («Темпора»). Ця книга – своєрідний компендіум західної філософії – від її витоків і до постмодерної множинної сучасності. Якщо ви не маєте бажання п’ять років вчитися на філософському, але хочете скласти у голові цілісну картину розвитку філософії, то ця книга для вас. Тарас Лютий – серйозний академічний філософ, тому у точності формулювань та узагальнень сумніватися не доведеться. Автор вибрав вдалу перспективу – філософські ідеї, – які дозволяють пояснити суть процесу, не вдаючись у деталі.
![](https://uchoose.uacrisis.org/wp-content/uploads/2019/05/ART_0636.jpg)
Від філософії перейдемо до мистецтва. Видавництво ArtHuss продовжує знайомити українського читача з якісним популярним західним мистецтвознавчим нонфікшном. Цього разу це книга Роберта Шора «Благай, кради і позичай». В анотації обіцяють, що ця книга дасть відповіді на такі питання: «Невже в мистецтві досі можна створити щось оригінальне? Чи справді найвидатніші митці минулих епох безсоромно копіювали одне одного? В який момент копія перетворюється на самостійне мистецьке висловлювання? Коли підробка стає оригіналом, і що каже про всі ці тонкі матерії закон?»
![](https://uchoose.uacrisis.org/wp-content/uploads/2019/05/ART_0670.jpg)
Видавництво «Комора» підготувало на «Книжквоий Арсенал» книгу уже знаного у нас балканського автора Мілєнка Єрґовича. Український читач мав змогу ознайомитися з його романами, оповіданнями та спогадами. Цього разу – це публіцистика про боснійську війну, написана впродовж 1993 – 1995 рр. Балканські війни суттєво відрізняються від нашої, однак чужий досвід вартий ознайомлення.
![](https://uchoose.uacrisis.org/wp-content/uploads/2019/05/ART_0640.jpg)
«Основи» підготували український переклад книги про європейську валюту «Євро та боротьба ідей» професорів Прінстонського університету Маркуса Бруннермаєра та Гарольда Джеймса і французького банкіра Жан-П’єра Ландо. Книга цікава для тих, хто прагне розібратися у європейській економічній системі, її викликах, клопотах та перспективах. Автори цієї книжки твердять, що ключова проблема із євро полягає у філософських відмінностях між країнами-засновницями єврозони, зокрема, Німеччиною та Францією. В книжці показано, як можна примирити ці несумісні відмінні підходи, щоб забезпечити виживання Європи.
![](https://uchoose.uacrisis.org/wp-content/uploads/2019/05/ART_0688.jpg)
Серед новинок «Нашого Формату» привертає увагу праця гарвардського доктора когнітивістики Стівена Пінкера «Просвітництво сьогодні. Аргументи на користь розуму, науки та прогресу». Зрада та всепропальство – це не тільки наша фішка. Аналоги неважко знайти по всьому світу. Саме це і не сподобалося Стівенові Пінкеру, який вирішив аргументовано довести, що раціоналізм і просвітництво – це, насправді, правильний напрямок, і ми живемо у найкращі часи, якщо тверезо проаналізувати історію.
Ось що про книгу каже Білл Ґейтс: «Це не просто найкраща робота Стівена Пінкера, це одна із найсильніших книжок, які я коли-небудь читав».
![](https://uchoose.uacrisis.org/wp-content/uploads/2019/05/ART_0662.jpg)
Якщо вам забракне раціоналізму Пінкера, то «Наш Формат» має ще одну новинку – від еволюційного біолога Річірда Докінза «Наука для душі. Нотатки раціоналіста». У 44 есе автор пояснює цінність наукового мислення й раціоналізму. Він торкається таких тем, як псевдонаука, релігія, заперечення кліматичних змін і водночас віддає належне складності та дивовижності світу природи.
Ну, і завершимо нашу сімку поживи для мозку книгою про сам мозок від видавництва «Віват»: Дін Бернетт «Наш дивовижний мозок». Бернетт – невролог, тому він знається на роботі мозку. В анотації обіцяють дати відповіді на такі питання: «Чому ми вступаємо в полеміку з людьми, які знають менше за нас? Чому можемо, зустрівшись зі знайомою людиною, не згадати її імені? Чи правда, що стрес може суттєво підвищити нашу продуктивність? Якими є причини наших страхів, та який зв’язок існує між забобонами й теоріями змов? У чому причини комплексів та фобій? Чому людям подобається бути нажаханими? Коли мозок дає збій?»
![](https://uchoose.uacrisis.org/wp-content/uploads/2019/05/ART_0650.jpg)
Якщо ви у Києві, то Арсенал ще триватиме до неділі включно. Якщо ні, то усі ці книги можна знайти у книгарнях.